Saç ekimi hakkında bilmek istedikleriniz

Saç ekiminde yeni dönem – PRP yöntemi
15 Şubat 2017
Saç ekiminde FUE tekniğinin avantajları nelerdir?
4 Mayıs 2017

Deniz, hamam ve saunaya girebilir miyim?

Saç ekimi hakkında en sık sorulan sorular arasında deniz, hamam ve saunaya girilip girilemeyeceği geliyor. Saç ekim işleminden sonra solaryum, deniz ya da havuza girmek için yaklaşık 2 ay beklemeniz gerekebilir. Çünkü bu arada yara %90 – %95 oranında iyileşmiş olur. Ancak bu aktiviteleri yaparken dikkat etmeniz gereken noktalar var. Bunların en başında saç ekim bölgenizi güneş ışınlarına maruz bırakmamaktır. Güneşten korunmak için güneş koruyucu krem, şapka ya da bone kullanmaya özen göstermelisiniz. Bunun dışında saç ekim işleminden sonra yapabileceğiniz şeyleri sıralarsak: Saç ekim işleminden 3 gün sonra uçağa binebilirsiniz. 10 gün sonra rahatlıkla duş da alabilirsiniz.

En iyi saç ekimi yöntemi hangisidir?

Saç ekimi yöntemleri kendi arasında genel olarak ikiye ayrılır. Birisi FUT tekniği diğeri ise FUE tekniğidir. FUT tekniği daha eski bir teknik FUE tekniği ise daha yeni bir tekniktir. Günümüzde FUE tekniği biz cerrahlar tarafından daha çok tercih ediliyor. FUE tekniği hem daha hızlı iyileşme süresi sağlıyor hem de saç ekiminde daha iyi sonuçlar alınmasını sağlıyor.

FUE tekniği de kendi başlığında alt gruplara ayrılmaktadır. Bunlar arasında mikro motor ile uygulanan FUE tekniği, Perkutan FUE tekniği, Manuel FUE tekniği, Gold FUE tekniği, Body Hair Transplantation denilen FUE tekniği ile vücudun diğer bölgelerinden alınıp saç bölgesine saç ekimleri yapılır. Greft daha da yukarıya çekilebilir. Böylece 3.000 greft ekilecekken 6.000 – 7.000 kadar greft ekimi yapılabilmektedir. Bunların dışında Ice Greft FUE tekniği de vardır.

Hastalarımıza hangi tekniği uygulayacağımıza hasta ile birlikte karar veriyoruz. Çünkü tek bir saç ekim tekniği yoktur. FUE tekniklerinden hangisinin uygulanacağı kişinin saç yapısına özel analizler yapılarak belirlenir. Önemli olan hangi teknikten maksimum fayda sağlanacağıdır.

Detaylı saç analizinin ardından saç ekim tekniğine karar veriyor, saç ekim işlemini gerçekleştirdikten sonra ise PRP tedavisiyle saç köklerinin tutunmasını ve saçın daha kaliteli ve daha hızlı çıkmasını sağlıyoruz.

Saç ekimi fiyatları nasıl belirlenir, neye göre değişir?

Saç ekimi maliyetleri birçok etkene bağlı olarak değişebilmektedir. Hastalarımız bizi arayıp saç ekimi maliyeti hakkında bilgi almak istediklerinde kendilerine alt ve üst limiti belirtiyoruz. Gerçek maliyeti ise kliniğe geldiği zaman net olarak verebiliyoruz çünkü kliniğimizde ilk önce kişinin saç analizi yapılıyor. Bu analizde saçın yapısı, kaç grefte ihtiyaç olduğu, ense bölgesinde santimetre karede kaç greft olduğu ve tepe bölgesi, kafa derisinin ön bölgesindeki açılmalara ve saç dökülmesinin yaşandığı alanlara bakılır. Bu kısımlara kaç adet greft gerektiği ve bunun için hangi yöntemin uygulanması gerektiği belirleniyor. FUE tekniklerinden hangisinin kişiye daha faydalı olacağı, FUE tekniğinin yanı sıra başka bir destek tedavisi gerekiyor mu? Eğer ihtiyaç varsa hangi destek tedavisinin uygulanması gerektiği araştırılır. Tüm bu analizlerin ardından saç ekim işlemi yaptıracak kişi ile birlikte bilgi alışverişi yaparak bir karar verilir. Bütün bu işlemlerin maliyeti hesaplanırken kliniğin lokasyonu, sterilizasyon, hastane koşulları gibi birçok etken bir arada değerlendirilerek maliyet çıkarılır.

Saç ekimi ne kadar sürer, insana acı verir mi?

Saç ekimi süremiz yaklaşık 4 ila 6 saat arasında sürmektedir. Bu sizden alınacak greft sayısına bağlı olarak değişebilmektedir. Bu işlem sırasında ağrı olur mu en çok sorulan sorulardan birisidir. Herhangi bir ağrı hissedilmez. Operasyondan önce saç ekimi yapılacak bölgeye lokal sprey sıkılır, lokal sprey sıkıldıktan sonra lokal anestezi uygulanır. Lokal anestezi uygulanırken küçük iğneler yapılır. Bu iğneleri hissetmemeniz için öncesinde işlem yapılacak bölgeye uyuşturucu etkisi olan özel bir sprey sıkılır. Bu şekilde operasyonun başından sonuna herhangi bir ağrı ya da sızı hissetmeniz engellenmiş olur.

Saç ekim işlemi son derecede konforlu bir ortamda gerçekleştirilir. Saç ekim işlemi yapılırken siz aynı anda çayınız ya da kahvenizi içebilir. Televizyon izleyebilir ya da kitap okuyabilirsiniz. Siz keyfinize bakarken bu esnada hekimimiz saç ekim işleminizi gerçekleştiriyor.

Saç ekiminden sonra ekilen saçlar ne kadar uzar?

Saç ekimi sonrası ekilen saçlarınız gibi uzamaya devam edecektir. Çünkü doğal bir saç ekimidir, sentetik bir materyal ekilmiyor ama saç ekimi sonrası 1. ayda ekilen saçların neredeyse tamamı dökülecektir. Sonraki aşamalarda yavaş yavaş çıkmaya başlayacak ve kalınlaşacaktır. Ve 9. ay civarında saç ekim işlemi oturacak ve sonrasında normal saçlar gibi ayda 1 cm civarında uzamaya devam edecektir. Saç ekimi sonrası saçlar testosteron hormonuna duyarsız olduğu için herhangi bir dökülme eğilimi göstermez.

Saç ekiminden sonra nelere dikkat edilmelidir?

İlk yıkama saç ekim merkezinde gerçekleştirilir. 3. gün civarında ve sonraki günlerde her gün saçınızı nasıl yıkamanız gerektiği gösterilir. Özellikle parmak ucunun yumuşak deri tarafından yani pupa tarafıyla yine yumuşak bir şekilde yıkama yapılır. Hiçbir şekilde tırnağın saç köklerine değmemesi gerekiyor. 3. günden sonra saç yıkamayı siz ev şartlarında yapabiliyorsunuz. Bir hafta civarında alkol, sigara tüketiminden uzak durulmalıdır. Çünkü yara iyileşmesini geciktirme etkisi vardır. Çarpma darp gibi etkenlerden uzak kalınmalıdır. Size özel bir şapka verilir, bu şapkayı nasıl kullanacağınız da gösterilir. Bu şapka sizi güneş ışınlarına karşı da koruyacaktır.

Güneş ışınları, solaryum sauna gibi aktivitelerden 2 hafta civarı uzak kalınması önerilir. 10. gün civarında saç diplerinde oluşan küçük küçük kabuklanmaların neredeyse tamamı dökülmüş olacaktır. Bu size verilen özel losyon ve şampuanlarla olacaktır. Bu 10 günlük süre zarfında başınızdan geçireceğiniz t-shirt gibi sürtünmeye çarpmaya sebep olabilecek kıyafetlerden uzak durulmalıdır. İlk iki gün civarında başınızı yüksekte tutabilirsiniz, bu ödeminizi daha da azaltacaktır, hatta size bir boyunluk verilecek ve bu boyunlukla daha da rahat yatabileceksiniz.