Saç ekiminde FUE tekniğinin avantajları nelerdir?

Saç ekimi hakkında bilmek istedikleriniz
11 Mart 2017
Saç ekim operasyonunda nasıl bir yol izlenir
24 Mayıs 2017

FUE Tekniği – Ameliyatsız Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Bu yöntem FUE (Follicular Unit Extraction) 2000’li yılların başında geliştirilmiş ve şuan uygulanan en yeni ve en güvenilir tekniktir. Bu yöntemde saç derisinde kesi yapılmaz, dikiş atılması gerekmez. Bu operasyon sonrasında yara ve kesi izi kalmayacak olması saçların estetik görünümüne yansımakta ve hastanın kaygısına son vermektedir. Bu yöntem lokal anestezi altında FUE motoru ve 1 mm den küçük punch’lar yardımıyla iki kulak arasından saçlar alınarak yapılmaktadır. Saçlar alınırken alınan foliküllerin (greft) zarar görmemesi önemlidir. Bu noktada ekibin tecrübesi önemlidir. Kök toplama işlemi özen gerektiren bir süreçtir. Hasta bu işlemin sonunda 10.000-15.000 saç teline kavuşabilmektedir. Alım işlemi gerçekleşip tüm kökler toplandıktan sonra yine bu kökler tek tek ayrılır ve ayrıldıktan sonra ekim işlemi yapılmaktadır. Ekim işlemi için öncelikle profosyenellik gerektiren kanalların açılması gerekmektedir. Kanal açılma işlemi en az alım işlemi kadar deneyim gerektiren bir işlemdir. Kanal açılırken Latarel Slit yöntemi ile saçın yapısına ve yönüne uygun yapay saç kanalları oluşturularak saçların sağlıklı ve doğal bir görünüm alması sağlanmaktadır. Doğal görünümün yakalanması için etken diğer bir unsurda saç çizgisidir. Saç çizgisi doğru belirlenmiş olmalıdır. Alın bölgesi ve saçların bittiği bölge doğru hesaplanılarak çizilmelidir.

Follicular Unit Extraction (Çıkartma İşlemi) Nedir?

Foliküler ünite denen yapı, dermal bir kılıf ile çevrelenmiş ve içerisinde 1–4 adet kıl folikülü barındıran ve etrafındaki damarsal ve sinirsel ağ ile anatomik ve fizyolojik bir bütünlük oluşturan yapılardır. Foliküler ünite nakli 1996’lar da tanımlanmış 40 yıllık saç nakli tarihinde devrim niteliği kazanmıştır. Foliküler ünite genellikle iki ya da üç saç folikülü (saç kökü) içeren ve kendi içerisinde bütünlük arz eden bir yapıdır. Önceleri varlığından bile haberdar olunmayan foliküler ünitelerin bölünmemesi gereken dokunulmaz yapılar olduğu ve ekimlerin bu durum göz önünde tutularak yapılması gerektiği ortaya konmuştur. Foliküler ünite mikroskop altında çok hassas bir biçimde elde edilmeli ve titizlikle ekilmelidir. Bu yüzden saç ekimi ve özellikle FUE yöntemi mikro cerrahi tecrübesi olan ve saçlı deri (scalp) anatomisini ve cerrahisini en iyi bilen kişiler tarafından yapılmalıdır.

Saç Ekimi için Göğüs ve Sırttaki Kıl Kökleri de Kullanılabiliyor

FUE tekniği denilen en gelişmiş saç ekim yönteminde artık vücudun diğer bölgelerindeki kıl kökleri de kafaya nakledilebilmektedir. Bu kıl kökleri, ekildikleri kafa derisindeki diğer saçlarla aynı özelliğe sahip olurlar. Yani, örneğin göğüsten alınarak başa nakledilen kıl kökleri burada normal saç olarak uzarlar.